Bieganie coraz bardziej popularne w Polsce

Jeszcze kilkanaście lat temu, Polacy z lekkim zdziwieniem spoglądali na ludzi biegających po ulicach, czy parkach. Był to swego rodzaju ewenement. Dopiero kilka lat temu do świadomości Polaków dotarło, jak wiele dobrego niesie za sobą bieganie. To nie tylko miłe spędzenie czasu, ale także sporo aspektów zdrowotnych. Wobec tego powstało wiele organizacji i inicjatyw społecznych, jak np. Brodniczanin Biega, czy Parkrun. Zapraszamy do lektury.

Bieganie – samo zdrowie

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, bieganie ma wiele zalet. To nie tylko miłe, beztroskie oderwanie od problemów, ale przede wszystkim wywieranie bardzo pozyt ywnego wpływu na nasze zdrowie. Oto kilka korzyści płynących z regularnego biegania:

Obniżenie ryzyka chorób serca

Zgodnie z różnymi badaniami, regularne bieganie obniża ryzyko chorób serca o nawet 45%! Brzmi niewiarygodnie prawda? Ale jest to podparte naukowymi badaniami i ukazało się na ten temat wiele ciekawych publikacji, które do wyszukania są w Internecie. Dzieje się tak dlatego, że bieganie poprawia krążenie krwi, a także podwyższa poziom dobrego cholesterolu.

Spalanie kalorii

Bieganie pomaga spalać kalorie. Nie tylko jeżeli się odchudzasz, ale także podczas egzystencji każdego człowieka. Udowodniono, że podczas godzinnego wysiłku na bieżni treningowej można spalić nawet 800 kalorii.

Zwalczanie stresu

Bieganie pozwala zwalczyć stres. To dobra odskocznia od codzienności i codziennych problemów. Według amerykańskich naukowców, spędzenie czasu na bieganiu jest zdecydowanie, nawet 4 razy korzystniejsze niż na odpoczynku – jeżeli akurat znajdujemy się w mocno stresującej sytuacji.

Udowadnianie, że niemożliwe nie istnieje

Jeżeli jesteś biegaczem to możesz sobie udowodnić, że niemożliwe nie istnieje. Właśnie poprzez pokonywanie z głową kolejnych barier. Możesz stawiać sobie cele, które chcesz osiągnąć. Pokonać określony dystans? A może biec przez określony czas?

Te rzeczy powodują także, że bieganie powoduje wzrost pewności siebie, a także poprawia nasze samopoczucie.

Biegaj i żyj dłużej

Kolejny raz odniesiemy się do badań. Naukowcy określili, że osoby biegające żyją statystycznie dłużej, niż te nieuprawiające regularnego ruchu.

Organizacje zrzeszające biegaczy w Polsce

Wraz z rozkwitem popularności biegania w Polsce, powstało wiele organizacji – formalnych, czy nieformalnych, zrzeszających biegaczy.

Jedną z nich jest Brodniczanin Biega, to strona internetowa, a także profil na Facebooku, gdzie osoby zajmujące się tym wszystkim informują o wynikach lokalnych biegaczy. Czy to na biegach w rejonie, maratonach, czy na świecie. Strona propaguje zdrowy styl życia, a także zachęca do rozpoczęcia biegania.

Parkrun to międzynarodowa idea, która obecna jest także w Polsce. To cotygodniowe biegi, w naszym kraju odbywają się w soboty. Polegają na spotkaniu się biegaczy w określonym miejscu i czasie i przebiegnięcie wspólnie dystansu 5 kilometrów. Parkrun regularnie organizowany jest w ponad 20 Państwach, w 2000 lokalizacjach. To tylko świadczy o tym, jak rosnąca jest popularność biegania – nie tylko w Polsce, ale także na świecie.

Dycha Anny Wazówny w Brodnicy

Przy okazji popularności biegania, zakładane są nie tylko różne organizacje, stowarzyszenia, czy twory nieformalne, ale również organizowanych w Polsce jest coraz większa liczba biegów. Ciekawym przedsięwzięciem jest bieg Dycha Anny Wazówny, organizowany w Brodnicy.

Impreza organizowana jest zawsze na dwóch dystansach – 5 kilometrowym oraz większym – 10 kilometrowym. W lipcu 2019 roku odbyła się 8. edycja Dychy Anny Wazówny. Brodnica jest miejscem spotkań biegaczy nie tylko z województwa kujawsko-pomorskiego, ale z całej Polski.